Výpočet hypotéky

Jako první krok pro výpočet hypotéky doporučujeme použít hypoteční kalkulačku, kterou najdete na všech webech bank nabízejících hypotéky. Tento nástroj je ale nutné brát jako pouze orientační, protože nezohledňuje několik okolností, jež jsme popsaly v článku o hypotečních kalkulačkách. Následujícím krokem by měla být návštěva banky. Teprve tam vám totiž přesně spočítají všechny podmínky vámi požadované hypotéky.

Vzorec pro výpočet hypotéky se u každé banky používá stejný, ale každá z nich má jiné úrokové sazby. Tato hodnota není předem stanovena, jelikož se odvíjí od výše úvěru. Chcete-li tudíž hypotékou financovat celou částku na koupi bytu nebo stavbu domu, tzv. 100% úvěr, ručíte 80% až 100% ceny nemovitosti.

Ve výpočtu hypotéky figuruje hodně proměnných. Mezi ně se počítají výše požadované částky, výše úroku, odhadní cena nemovitosti, příjmy žadatele či jeho jiné finanční závazky, dobou splácení atd. Jedná se tedy o složitý proces, který je nejlépe kozultovat přímo s hypoteční bankou.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *